Namaz Çeşitleri Ve Vakitleri Kısaca

Bu yazımızda namaz çeşitleri ve vakitleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Namaz, dinin direğidir. Namaz kılmak farzdır. Namaz kılmanın vaktini Kur’an-ı Kerim’den öğreniriz. Şekli ve ara vakitleri sünnetten öğreniriz. Peygamber Efendimiz (s.a.v), Cebrail (a.s.) gelerek namaz kılma şekillerini göstermiştir.

Peygamber (a.s.) da ashabına göstermiştir. Farz ve vacip olanlara göre namazlar Cuma Namazı, Bayram Namazı, Cenaze Namazı ve Vakit Namazları şeklindedir.

 

Vakit Namazları:

Günlük kılınan namazlardır. 5 vakittir. Her vaktin farzı ve sünneti farklı rekatlardadır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olarak vakitlendirilmiştir.

Sabah namazı, 4 rekattır. 2 rekat sünnet kılındıktan sonra 2 rekat farz kılınır. Güneş doğmadan önce kılınır.

Öğle namazı, güneşin tepeye çıktığı zaman kılınır. 10 rekattır. 4 rekat ilk sünnet kılınır. 4 rekat farz kılınır. 2 rekat son sünnet kılınır.

İkindi namazı, 8 rekattır. 4 rekat ilk sünnet kılınır. 4 rekat farz kılınır.

Akşam namazı, güneş battıktan sonra kılınır. 5 rekattır. Bu namazda önce farz kılınır. 3 rekat farz kılınır. 2 rekat sünnet kılınır.

Yatsı namazı, 10 rekattır. 3 rekat vitr namazı gece namazı olarak yatsı ile birlikte kılınır. 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet kılınır. 3 rekat da vitr namazı kılınır.

Cuma Namazı:

Cuma günleri, öğle ezanı vaktinde öğle namazı yerine kılınan namazdır. Toplamda 16 rekattır. Bir de hutbesi vardır. Muhakkak cemaatle kılınır. 4 rekat ilk sünnetten sonra hutbe dinlenir. Bu farzdır. Hutbeden sonra 2 rekat farz kılınır. Daha sonra 4 rekat Cuma’nın son sünneti kılınır. 4 rekat zühr-i ahir kılınır. 2 rekat vaktin son sünneti kılınır.

Bayram Namazı:

Yılda iki sefer kılınır. Cemaatle kılınır. Vaciptir. Kurban ve Ramazan Bayramları’nda kılınır. 2 rekattır. Tekbir farklılıkları ve duruş farklılıkları içerir.

Cenaze Namazı:

Vefat eden kişi için kılınır. Farz-ı kifayedir. Ayakta, tekbir alarak kılınır. Toplu bir şekilde kılınır.

Namaz Çeşitleri Ve Vakitleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.