Mizan Terazisi Nedir Kısaca

Günlük hayatımızda farklı ifadeler kullanarak durumları ve olayları anlatmaya çalışırız. Bu yazımızda sizlere mizan terazisi nedir ifadesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mizan terazisi İslam dininde ve muhasebe alanında farklı farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

İslamiyete göre; Ölümün ardından mahşerde hesap görüldükten sonra insanların amellerinin ölçüleceği ilahi adalet terazisine mizan terazisi adı verilir.

Muhasebe alanına göre; Kontrol yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Hesaplar belirli zaman dilimleri bazında incelenir ve daha sonra borç ve alacaklar toplanır bu veriler ile birlikte bakiyeler toplu olarak özet bir tablo şeklinde yazılır bu tabloya da yine mizan terazisi adı verilir.

Mizan terazisi sadece ağırlık ölçmeye yarayan bir alet değildir. Aynı zamanda sıcaklığı, soğukluğu ve hızı ölçen çeşitleri de vardır. Bununla birlikte hukuk alanında eşitlik ve adalet kavramlarını ifade etmek için mecazi bir anlamda da kullanılmaktadır yani mizan terazisinin gerçek anlam dışında mecazi anlamları da kullanılmaktadır.

Mizan Terazisi Ne Demek Sorusuna Cevap Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.