Milli Dış Politika Ne Demektir

Milli dış politika ifadesi ne anlama gelmektedir, milli dış politika anlamı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ortak kültüre, ortak geçmişe sahip olan insan topluluğundan meydana gelen; sınırları belirli olan toprak parçası üzerinde yaşayan ve belirli bir siyasi güç tarafından yönetilen olguya devlet adı verilir.

Devlet unsurunu o ülkenin vatandaşları yani milleti oluşturur yani bu demek oluyor ki aslında millet yani halk olmadan devlet diye bir şeyden söz edilememektedir.

Her devlet kendi ülkesini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak, ülkesinin ihtiyacını karşılamak ve ekonomisini de yükselterek daha iyi hale getirmek amacıyla diğer devletlerle ilişkiler içine girer. Yani bir devletin diğer devletlerle kurduğu ilişkilere dış politika adı verilmektedir.

Ülkemiz için bakacak olursak Türk dış politikası belli başlı milli temeller üzerine oturtulmuştur. Türkiye’de dış politika sürecinde ülkemizin bağımsızlığından, milli sınırlarımızdan ve uluslararası eşitliğimizden ödün verilmemektedir, bu konular dış politikada oldukça hassas ve önemli temellerdir. Çünkü dış politika ne kadar güçlü olursa olsun eğer bir devletin bağımsızlığı, milli sınırlarının hatları belli değilse ve uluslar arası alanda eşit değilse dış politikanın pek de bir önemi kalmayacaktır.

Devletlerin bağımsızlığına, eşitliğine ve milli sınırlarına saygı gösterilerek gerçekleştirilen dış politika sayesinde ise devletler arasında barışçıl yöntemlerle sorunlar kolaylıkla çözülebilmektedir.

Milli Dış Politika Ne Demektir, Milli Dış Politika Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.