MEB 2013-2014 Merkezi Sınav Takvimi

MEB 2013-2014 Merkezi Sınav Takvimi, Ortak sınavlar ne zaman 2018 2019 8. Sınıflar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8. sınıflar için geçerli Merkezi ortak sınav uygulaması adlı yeni sistemde, birinci dönem merkezi ortak sınavının 2013 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi ortak sınavının ise 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılmasını öngördü.

8. sınıflar da uygulanacak bu sistem; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini kapsar. Bir dönemde iki sınava tabii derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınava tabii derslerin ise ikinci sınavı merkezi ortak sınavda dahil edilecek.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip tarafından hazırlanmış merkezi sistem ortak sınavının çalısma takvimi her ildeki tüm okullara gönderildi.

Bakanlık, merkezi sistem ortak sınavlara kadar müfredatın işlenişinde Türkiye genelinde beraberlik yakalanması amacıyla 2013-2014 eğitim öğretim yılına özel çalışma takvimine göre konu içeriklerini düzenledi.

”OKUL YÖNETİMİ TÜM YURTTA BERABERLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN GEREKLİ TÜM ÖNLEMLERİ ALACAK”

Birinci dönemde yapılacak merkezi ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı eğitim öğretim yılının başından yalnızca o sınava kadar işlenmiş konu ve kazanımları içerecek.

İkinci dönemde yapılacak merkezi ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından İkinci Dönem Merkezi Ortak Sınav”ın yapılacağı tarihe kadar işlenmiş tüm konu ve kazanımları içerecek.

Sınavların tarihi itibariyle o sınavda çıkacak tüm konu ve kazanımların işlenmesi ve öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından tüm önlemlerin alınmasına dair özen beklenmektedir.

 

Merkezi sistem ortak sınavlarının dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar istenilen herhangi bir tarihte yapılabilecek.

MEB 2013-2014 Merkezi Sınav Takvimi Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.