Manihaizm Nedir Kısaca

Manihaizm dini, 3. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nda “Mani” adında biri tarafında kurulmuş ve kısa bir zaman dilimi içinde büyük bir alana yayılmıştır. Mani dininin kutsal kitapları “Arzhang“tır. Mani dini en parlak dönemini 8. yüzyılda yaşamıştır. Çünkü 8. yüzyılda Mani dini Uygurların milli dini olarak ilan edilmiştir ve Mani dinini benimseyen ilk uygarlık Uygur Devleti olmuştur. “Mani” kelimesinin Türkçedeki anlamı ‘Mengü’ iken Çağatay Türkçesinde ise ‘Tanrı’ anlamına gelmektedir.

Mani dininde tanrısal aydınlık ve karanlık birbirine rakiptir. Bu mücadele esnasında aydınlığın bir bölümü ise karanlığın yani dünyanın içinde hapsolmuştur. Mani dinine göre bir cana kıymak, meyveyi dalından koparmak ya da bir tanrısal nesneye zarar vermek aydınlığa çıkışı engellemektedir. Bu tutsaklık ise sadece “seçilmişler” in yardımı ile bitecektir çünkü seçilmişler canlıları incitmezler ve Tanrı’ya ait hiç bir maddeyi incitmekten sürekli kaçınırlar. Ancak seçilmişler kendi ihtiyaçlarını kendilerini gideremezler onların ihtiyaçlarını ise “dinleyenler” giderir.

Seçilmişler ışık ve karanlığın birbirinden ayrıldığına ve ışık ile karanlığın dua ve şarkı ile ayrıldığına, ışığın Tanrı’ya döndüğüne inanırlar; dinleyiciler ise enkarnasyona geçerek dua ederler.

Manihaizm Dini Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.