Maddelerin Elektrik Enerjisi İletme Durumlarına Göre Nasıl Sınıflandırılır

Maddeler elektrik enerjisini nasıl iletir, maddeler elektrik enerjisi iletme durumlarına göre nasıl sınıflandırılır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bazı maddeler elektriği iletirler bazıları ise iletmez. Maddeler elektrik enerjisi iletme durumlarına göre iki gruba ayrılır; elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. Elektriği iletemeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denir.

Bir madde elektriği az iletiyorsa bile o madde iletken madde olarak adlandırılmaktadır. Eğer bir madde elektriği hiç iletmiyorsa bu maddeye de yalıtkan madde adı verilir.

Tüm metaller elektriği iletirler yani tüm metal maddeler iletkendir. Sıvıların ise bir kısmı elektriği ilettiğinden dolayı bir kısmı iletken bir kısmı ise yalıtkandır.

İletken maddelere örnek olarak; demir, bakır, çelik, nikel, krom, altın, platin, gümüş, kalay, pirinç, çinko, kurşun, alüminyum, manganez, cıva, karbon, magnezyum, volfram, antimon, tuzlu su, limonlu su örneklerini verebiliriz.

Yalıtkan maddelere örnek olarak; Plastik, porselen, seramik, tahta, naylon, kağıt, cam, kauçuk, hava, elmas, cam yünü, taş yünü, pamuk, asfalt, kuvars, saf su, yün örneklerini verebiliriz.

Maddeler Elektrik Enerjisi İletme Durumlarına Göre Nasıl Sınıflandırılır Konulu Başlık Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bizimle Paylaşın.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.