Kredi ve Burs Başvuruları Ekimde Başlıyor

Herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptırmış olan öğrenciler için KYK tarafından verilecek olan kredi ve bursların başvuruları ekim ayında başlayacak. Bu başvuruların ardından burs almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri 2016 yılının ocak ayından itibaren ödenmeye başlanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre içinde bulunduğumuz şu günlerde yurt başvurularının alındığı kredi ve burs başvurularının ise önümüzdeki günlerde alınacağı duyuruldu. Konu ile ilgili açıklamalar kurumun “www.kyk.gov.tr” internet adresinden ve “@GSBYurtkur” sosyal medya hesabından takip edilebilecek.

 

 

Bu yıl içerisinde KYK tarafından 996 bin 312’si öğrenim kredisi, 353 bin 722’si burs olmakla birlikte toplamda 1 milyon 350 bin 34 öğrenci bu imkândan faydalanmış durumda. Peki; üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ne kadar burs veriliyor?

Kurumun yaptığı açıklamaya göre verilecek olan burs miktarı şu şekilde:

Lisans öğrencileri: 330 TL

Yüksek lisans öğrencileri: 660 TL

Doktora öğrencileri: 990 TL

Üniversite sınavlarında her puan türünde ilk 100’e giren öğrencilere ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 lira burs verildiği de yapılan açıklamalar arasında. Alınan burslar mezun olduktan iki yıl sonra geri ödenmeye başlanıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.