KPSS Tercihleri İçin Gerekli Belgeler

Geçtiğimiz günlerde 3. yerleştirme müjdesinin gelmesiyle birlikte adaylar hazırlığa başladı. Peki KPSS tercihleri için gerekli belgeler nelerdir?  2012 KPSS B grubu puanları ile gerçekleştirilecek 3. merkezi yerleştirmeye başvurular, 18- 27 Kasım 2013 tarihleri arasında kabul edilecek. Bu yerleştirme için tercihler ÖSYM’nin resmi web sitesinden kabul edilecek.

Tercihlerin kabulü sırasında kişilerin hangi bölümleri tercih edebileceği ve bu bölümlerin aradığı özel durumlar ve kişilerin tercih yapabilmesi ne gibi belgeler gerektiği yer alacak. Şunu da belirtmekte yarar var; kişinin puanının ve bölümünün kuruma yetmesi bir tek seçenek değildir , kişinin o kurumun istediği belge ve şartları da taşıması zorunludur. ÖSYM KPSS Tercih İçin Gerekli Belgeler Konusunda Bilgiler Verelim:

kpss tercihleri için gerekli belgeler

KPSS Belgeleriyle alakalı genel kural

KPSS merkezi yerleştirmeleri ve tüm kurum atamalarında; sertifika, dil puanı, ehliyet, bonservis gibi belgeler adayın yanında olması şartıyla ataması yapılır.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası

Tercih kılavuzunda 6225 koduyla anılan belgedir. Yerleştirmelerin son günü olan 27 Kasım’a kadar bu sertifikayı temin edemeyenler, kurumlara yerleşselerde atamaları gerçekleşmeyecektir. Bu süre zarfında kursa devam eden ve hala elinde belgesi olmayanlarında ataması yapılamaz. Sertifikası olmayanlar bu kodu istemeyen kurumlara tercih yapmalılar.

Muhasebe sertifikası

Bu sertifika şartları tıpkı bilgisayar sertifikası gibidir.

Sürücü belgesi 

Yerleştirmelerin son günü olan 27 Kasım tarihine kadar basılı kimlik şeklinde ehliyetini almamış olanlar bu belgeyi isteyen bir nevi şoförlük kadrolarını tercih edemezler. Bu kurumları tercih edebilmek için halen kursta devam ediyor olmak, sınav sonucu bekliyor olmakta durumu değiştirmez. Bu belgesi olmayanlar bu belgeyi  istemeyen kurumlara tercih yapmalılar. eokulsistem.com

Mezuniyet diploması

Tercih süresinin son günü mezun durumunda olmayı hak kazanmamış kişiler tercih yapamazlar. Geçici mezuniyet belgesi olanlar bu durum kapsamında değildir. Çünkü geçici mezuniyet diploma gibidir. 4 yıl eğitim gören ancak 2 yılını bitirmiş ve önlisans diploması almış kişiler ise tercihler başlamadan okuldan ayrılmış olmalılar. Bu kapsama giren kişiler ise yalnızca 3001 kodlarının bulunduğu kurumları tercih ederler.

Kaza-i rüşt kararı

Mesleki-teknik okul mezunu olan 15  ve 18 yaş arasındakilere mahkeme kararıyla sonucu verilen bu karar sayesinde kişiler KPSS alımlarında tercih hakkına sahip olurlar. 18 yaşından küçük ve bu karara sahip olmayanların tercih hakkı yoktur.

Yabancı dil belgesi

Kimi kontenjanlar başvuru şartlarında yabancı dil bilme zorunluluğu getirmişlerdir. YDS sonuçları belli olduğu için kişiler bu belgeye sahiptirler. Fakat YDS’ye eş IELTS ve TOEFL sınavlarının sonuçları belli değil ise bu belgenin kodunun bulunduğu kontenjanları tercih edilemez.

KPSS İçin Gerekli  Belgeler Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.