KPSS Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

2013/2 KPSS Tercihleri 18 Kasım yani bugün itibariyle başladı. Tercihler 27 Kasım Çarşamba günü sona erecek. Peki KPSS tercih yaparken nelere dikkat etmeli, kimlerin KPSS tercihleri geçersiz sayılır. Bu hususlara dikkat çekeceğiz.

2014 KPSS’ye kadar 2012 KPSS puanları geçerliliğini koruyacak. Ayrıca bu dönemde dört merkezi yerleştirme geçmiş olacak. 2013/2 yerleştirmeleri bunlardan üçüncüsü olmakta. ÖSYM üzerinden yapılacak olan yerleştirmeler 18-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. KPSS tercihlerinde 2013 KPSS’deki P3 puanları kullanılamayacak.

kpss başvuru kılavuzu

Tercih Yapmaya Engel Durumlar:

2013/2 yerleştirmelerinde tercih yapmaya engel olabilecek yaş, mezuniyet, mahkumiyet, sağlık ve merkezi alımda yerleşmiş olmak gibi konulardaki kısıtlamalar mevcut.

KPSS Puanı Durumu:

2013/2 yerleştirmelerinde tercih yapmanın ön koşulu 2012 KPSS puanına sahip olmaktır. 2013 puanı ile tercih yapılamayacağı unutulmamalı, 2013/2 tercih adının kafaları karıştırmaması gerekmektedir.

Yaş Durumu:

KPSS tercihi kılavuzdaki kurallar gereği 18 yaşını doldurmuş olanlar tarafından yapılabilir. 18 yaşın dolmuş olması koşulu yerleştirme tercihlerinin son günü üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre 27 Kasım 1995 tarihinde ve sonrasında doğanlar 2013/2 alımlarında aday sıfatı taşıyabilir.
Mahkeme tarafından 27 Kasımdan önce alınmış bir kazai rüşt kararı ile meslek veya sanat okulunu bitirmiş ve 15 yaşını doldurmuş olanlar da tercih yapabilir. Tercih süresinin son gününde kazai rüşt kararı bulunmayan bir adayın yerleşmiş olmasına rağmen atanmadığı geçen Haziran atamalarında gözlemlenmiştir.

Mezun Olmadan Tercih Olur Mu?

Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olunması şartı aranmaktadır. Bu doğrultuda Lisanstan sınava girenlerin 4 yıllık üniversiteden, önlisanstan sınava girenlerin 2 yıllık üniversiteden, ortaöğretimden sınava girenlerin liseden mezun olmuş olması gerekmektedir. Örneğin mezun olmamış ancak son sınıfta olan bir aday sınava girdiği öğrenim düzeyinden tercih yapıp yerleştirilse bile ataması yapılmaz. Bu durumda olanlar tercih yapmamalıdır.

Mahkumiyet Durumu

Mahkum olmama şartı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesinde yer alan suçlar için geçerlidir. Bu kanun uyarınca suçlar şöyledir: “Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak. ”

Sağlık Durumu

Sağlıklı olma şartı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda mevcut olan sağlık şartlarını için geçerlidir. Buna göre “görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.” Şartını sağlamayanların tercih yapması uygun olacaktır.

2012 Puanıyla Önceki Merkezi Alımlarda Yerleşenler

2012/2 ve 2013/1’de, yani 2012 Kasım ve 2013 Haziran aylarında 2012 KPSS puanıyla yerleştirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde yerleştirilmesi yapılanlar ÖSYM aday havuzundan düşmüş sayılmaktadır ve 2013/2 ve 2014/1 (2014 Haziran) tercihlerine katılmamaları gerekmektedir. Katılsalar da tercih yapamazlar.
Bunlar haricindeki herhangi bir alımda göreve girenler 2013/1 tercihinde bulunabilir.

18-27 Kasım 2013-2 KPSS Tercihleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. mrb bana uygun nıtelıktekı kurumların kodlarını aldım tercihlerimi seçtim ösym nın tercih bildir sayfasına bu kodları gırınce kabul etmıyor tercih yapamıyorum bi türlü tercih hakkım var ama kurum kodu gırınce kabul etmıo hiç birini yardımcı olursanız sevınırım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.