Kömür Yataklarını Oluşturan Bitki

Kömür yataklarını hangi bitki oluşturur, kömür yataklarının oluşumunu sağlayan bitki konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kömür, ateş alıp yanabilen sedimanter organik bir kaya türüdür. Karbon, hidrojen ve oksijen gibi elementlerden meydana gelen kömür, milyonlarca yıl boyunca kaya tabakalarının arasında damar halinde ısı, basınç ve mikrobiyolojik faktörlerin etkisiyle meydana gelir.

Nebat adı verilen bitki türlerinin bataklıklarda birikerek meydana gelen tabakaların değişimleri sonucunda oluşan kömür madeni, oluşan tabakaların üzerinde çökeltilerin birikerek beşeri faktörler nedeniyle derinliklerde birikmiştir. Gömülen nebatlar, ısının ve basından da artması ile birlikte fiziksel ve kimyasal değişime girer ve böylece kömür maden yatakları meydana gelir.

Milyonlarca yıl yerin derinliklerinde oluşan kömürler; organik yapılarına göre linyit, altbitümlü, kömür, bitümlü kömür ve antrasit olmak üzere gruplandırılır.

Linyit ve altbitümlü kömür tipleri yumuşak, kırılgan ve mattır. Bu kömür tiplerinin en önemli özellikleri ise yüksek oranda nem içermeleri ve buna karşılık içerdikleri karbon oranının fazlasıyla düşük olmasıdır.

Antrasit ve bitümlü kömür tipleri ise sert ve parlaktır. İçerdikleri nem oranı düşükken karbon oranları ise fazlasıyla yüksektir.

Yer altında bulunan en yaşlı kömür yataklarından daima en kaliteli kömürler çıkmaktadır çünkü kömür maden yatakları ne kadar derinde ve uzun yıllar boyunca oluştuysa o kadar daha kaliteli olmaktadır.

Kömür Yataklarını Oluşturan Bitki Hakkındaki Yorumlarınızı aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.