Kız Öğrenciler Tercihlerde Daha Akıllı Davranıyor

Yapılan araştırmalara göre ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Kız öğrenciler yaptıkları tercihlerde açıkta kalmamak için risk almıyorlar. Yerleşmeleri garanti olan, kendileri rahat edecekleri bölümleri yazıyorlar.

Kız öğrenciler orta öğretim döneminde daha başarılı oluyor. Erkek öğrenciler ise üniversiteye girişte sayısal alanında bu başarı açığını kapatsa da kız öğrenciler sözel ve eşit ağırlıkta yapılan tercihlerde başarı üstünlüğünü koruyor. Kızlar bu süreçte açıkta kalmamak için risk almaktan kaçınıyor ve garanti bölümlerden yana tercihini kullanıyor.

Kız ve erkek öğrenciler arasında üniversiteye girişlerde başarı oranları araştırma konusu oldu. 2006 üniversiteye girişlerinde elde edilen verilere göre yapılan araştırmalarda kız öğrenciler ortaöğretimde erkeklerden daha başarılı bulundu. Ancak bu başarıda kız öğrenci sayısının az olmasının da payı var. Üniversite sınavlarına başvuran kız öğrenciler toplam başvuranların yüzde 38’ini oluşturuyor. Üstelik tekrar sınava girenler de bu yüzdeye dahil tutuluyor. Lise mezunu kız öğrenciler ise toplam lise mezunlarının yüzde 44’ünü oluşturuyor. Erkeklerin başarı payı ise sayısal alanda ortaya çıkıyor. Kız öğrenciler yerleşmeleri garanti olan iki yıllık bölümleri tercih edebiliyor.

Kızlar Garantici

Kız öğrencilerin okul hayatlarındaki başarıları sınavlar sonrasındaki dönemde de devam ediyor. Kız öğrenciler tercihlerini puanlarına göre yerleşmeleri garanti sayılabilecek okullardan yana kullanıyor. Erkek öğrenciler ise tercihlerinde daha hayalci davranıyor ve daha yüksek puanlı bölümleri tercih ediyorlar.

Kız öğrenciler üniversiteye yerleştiğinde de daha yüksek puanlarla yerleşiyorlar. Bir kız öğrenci ile erkek öğrencinin giriş puanları karşılaştırıldığında kız öğrencilerin puanlarının daha yüksek olduğu görülüyor. Erkek öğrenciler ise tercihleri sonucunda istedikleri yerlere yerleşemezlerse yeniden sınava girmekten çekinmiyorlar. Kız öğrenciler sınava tekrar girmeyi göze alamıyorlar. Erkek mezunların yüzde 66’sı sınava 1’den fazla girmiş.

Kızlar İçin Mesafe Önemli

Kızların yurt dışında da erkeklere göre daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Ancak iş gücü açısından bu durumun yansıdığı söylenemez. Dünya çapında diğer ülkeler için de aynı durum geçerli. Kadınlar erkeklerle olan savaşı iş alanında kazanamıyor. Ayrıca kız öğrenciler daha yakın yerlerdeki üniversiteleri tercih ediyor. Erkek öğrenciler ise daha uzakta ve daha yüksek puanlı üniversitelere gidiyor. Yani kız öğrenciler için uzaklık çok fazla şey ifade ediyor. Ancak bazı kız öğrenciler hemcinsleri gibi davranmıyor. İdealist davranarak erkeklerin yaptıkları tercihleri yapan kız öğrenciler de var.

eokulsistem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.