Kilometre ve Milimetre Ölçü Birimlerinin Kullanıldığı Alanlara Örnekler

Kilometre ve milimetre ölçü birimlerini kullanıldığı alanlara örnekler veriniz kısaca

Bu yazımızda kilometre ve milimetre ölçü birimlerinin kullanıldığı alanlara değineceğiz. Bu uzunluk ölçü birimlerini kullanan pek çok alan mevcuttur. Ancak şu ayrıma dikkat edilmelidir; milimetre ince hesaplarla ilgilenen alanlarda, kilometre ise büyük miktarda uzunluklarla ve araç hızlarıyla ilgilenen alanlarda kullanılır.

Milimetre ölçü birimini kullanan alanlar şöyledir;

Terziler; Elbise dikerken küçük ayrıntılara önem vermesi gereken terziler milimetrik hesapları kullanır.

Mühendisler; Teknik resimlerle ilgilenen mühendisler çizimlerinde en çok milimetre ölçü birimini kullanır.

Mimarlar; Mimarlar aldıkları iş için öncelikle proje çizerler. Bu plan ve projeler işlerinin küçültülmüş hali olduğu için kullanılan ölçü birimi milimetredir.

Marangoz; Ahşap ustaları ürünleri ince hesaplarla oluştururlar. Mesela; masanın ayaklarının geçeceği deliklerin açılmasında milimetrik hesaplar esas alınır.

Kilometre ölçü birimini kullanan alanlar ise şu şekildedir;

Askerler; Askerler atış, savaş gibi durumlarında hedefe olan uzaklıklarını belirtmek amacıyla kilometre ölçü birimini kullanmaktadır.

Arabalar; Arabanın hızı; bir saatte yol aldıkları kilometre cinsinden ifade edilmektedir. Mesela; 110 km/ saat ifadesi o aracın bir saatte 110 kilometre kat edebileceğini ifade eder.

Haritacılık; Harita yapımında bir bölgenin yüzölçümünü belirtmek amacıyla kilometre ölçü birimi  kullanılır.

Kilometre ve Milimetre Ölçü Birimlerinin Kullanıldığı Alanlar Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

  1. Merhaba sevgili ve değerli arkadaşlar bu sayfayı çok beğendim nasıl yapacağımı anladım örneklerde yazıyor işinizi kolaylaştırır lütven bu sayfayı beğenin sınav olacak herkeze başarılar inşaalah çok iyi alırsınız herkez sizinle gurur duyar alkışlarlar 100 /100 alırsınız başarılar gurur duyarım inşallah 100 alırsınız (amin)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.