Kıdem Tazminatı Kalktı mı 2013

Kıdem Tazminatı Kalkıyor mu ?

Kıdem Tazminatı Kalkıyor mu, Kıdem Tazminatı Kalktı mı 2013 derken düzenleme yapılmaya başlandı.

Kıdem tazminatının güncellenmesi konusu hakkında, hükümetten açıklama geldi. Yazılı biçimde gelen açıklamada, kıdem tazminatının kaldırılması kapsamındaki düzenlemenin tavsiye edilmesi gözlerden kaçmadı. Daha evvel kamuoyuna yalnızca Çalışma Bakanlığınca kabul edilmeyen bir metin bildirilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sene bitimi müddetince özel istihdam büroları aracılığıyla geçici işçi temini, kıdem tazminatı, taşeron işçiliğin yeniden düzenlenmesi ve geçici sürelerle çalışmayı kolaylaştıran bir iş hayatı yapılması hazırlığı başlatılmıştı. İş hayatındaki “esnekleşme” kapsamında en önemli yapılandırma kıdem tazminatı sisteminin değiştirilmesi olacak. Bu mesele hakkında, Başbakan Erdoğan’ın “sosyal kanatların anlaşmasının gerekli olduğu şartını koştuğu”söyleniyor.

kıdem tazminatı kalktı mı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni düzenlemenin “fon esasına dayalı” geliştirileceğini söylemişti. Geçmişte yalnızca Bakanlarca gelen açıklamalarla bir kapsam belirlendi. Bu konuda kamuoyuna açıklama yapılmadı. Geçen sene basına ulaştırılan taslak ise Bakanlık tarafından kabul görülmemişti.

Hükümet tarafından gelecek herhangi bir düzenlemeyle alakalı ilk resmi bilgi geçen hafta sosyal taraflara ulaştırıldı. Geliştirilen düzenlemeye ait 6 sayfa süren bir özet sosyal taraflara verildi.

Türk ve Dünya basınına ulaştırılan özet kapsamındaki metindeki esaslar şunlardır: “İkinci sütun emeklilik” Önerilen sistem literatürde “ikinci sütun emeklilik” diye tanımlanan, zorunlu prime dayalı bir sistem üzerinde çalışılıyor. İşçi çalışma süresi kadar, herhangi bir prim karşılığı olmadan kazandığı mali hak, prime bağlı duruma sokuldu. Kıdem tazminatının, tavsiye edilen biçime dönüştürülmesi durumunda Türkiye bütün emeklilik biçimlerini uygulamaya konulmuş olacak. Türkiye’de SGK’nın elinde bulunan zorunlu emeklilik ile BES sistemi mevcuttur.

“Tazminat” kalkıyor

Tavisye edilen düzenlemede, işçilerin korunmasına ilişkin işleyen ve işverenin, İş Kanununda yazılı, sözleşmeyi haklı gerekçeler haricinde bir sebeple feshetmesi halinde ödeme yapılması kapsamındaki tazminat yolu kaldırıldı.

Beklenen gün: 10 KASIM

İhbarın durumu net değil

Gönderilen metinde, kıdem tazminatı kuralları ile aynı gerçekleştirilen “ihbar tazminatı”yla alakalı yeni bir düzenleme hakkında bilgi yer almıyor. Gönderilen metinle, hükümet ilk defa  kıdem tazminatının kaldırılmasına ilişkin fikrini sunmuştur. Geçmişteki çalışmalarda, kıdem tazminatının kaldırılmadan bir fon düzenlemesi yapıalcağı sözü geçmişti.

Tüm çalışanlar için geçerli olacak

Emeklilik fonu geçmişte işe başlamışlar da dahil olmak üzere tüm çalışanlar için geçerli olacak. Geçmiş dönemde çalışma hayatına atılanların kıdem tazminatı onusunda hakkı var ise hakları devam edecek. Fakat, işçi ve işveren anlaşmasıyla ilişkili olarak, yeni kurulacak fona kaynak aktarılmak zorunluluğu ile çalışanlar fon sistemine geçebilecektir.

İşveren işçi adına yatıracak

Her işçi adına, özel emeklilik şirketlerinde emeklilik fonu açılacak. Bu fon, kişi tarafından takip edilebilecek. İşverenler SGK primleriyle berber, belirlenen zorunlu emeklilik primini işçi adına yatıracak.

İlk kullanıma 15 yıl zorunluluğu

Fonda biriken paraları ilk kez kullanmak için 15 yıl sigortalılık ve en az 3600 gün prim ödenmesi gerekli kılınacak. Bu şartları gerçekleşmiş kişi biriken paranın yarısı alabilecek. İşçi ilk para çekiminin ardından 1800 gün daha çalışması suretiyle ikinci kez biriken parasını çekebilecek. Ölüm, emeklilik ve kendi işini kurma şartları gerçekleşir ise kişi biriken paranın tamamı çekilebilecek.

Devlet garantör olmayacak

İşverenler primleri yatırmaz ise, bunu bireysel emeklilik şirketi kontol edecek ve yatırılmayan primlerin tutarı, yatırılması halinde ne kadar nema elde edileceğini hesaplayarak işçiyi aydınlatacak.

Prim oranı yüzde 3-6 arasında olması bekleniyor

Halen geçerli kullanım süre ve şartları kapsamında, 1 yılda bir aylık ücret birikimini elde etmeye fırsat tanıyacak prim oranının, işçilerin brüt ücretlerinin yüzde 3-6’sı aralığında olması gerektiği hesaplandı. İşsizlik sigortası primi , işverenlerin yükünün azaltılması için düşürülebilecek gibi gözüküyor.

Fon projeksiyonları

Gönderilen özet meninde, fon birikim konuları da geçiyor. Bu kapsamda 100 birimlik bir maaşın yüzde 4 prim yatırılması durumunda 15 yılda, yüzde 3 reel faiz kazanacağını düşünürsek, ücretin yüzde 9,3’ü ile yüzde 9,6’sı tutarında tasarruf sağlanır. Yüzde 4,5-5 oranında prim ödenirse aylığın yüzde 9,7 birim ile 11,7’si arasında tasarruf sağlanır. Bu hesaplamalarda reel ücret artışı esas alındı. 25 yılın geçmesi sonucu tasarruf tutarı ise aylık ücretin aynı değişkenlere bağlı olarak yüzde 16,4’ü ile yüzde 23,5’i arasında olacağı hesaplandı. 35 yılda ise yüzde 26,2 ile yüzde 40,1 arasında tasarruf sağlanabilecek. Kıdem tazminatının kaldırılması sonucu geçilecek fon sisteminin, verimliği ve esnekliği yükselteceği, birikimleri artıracağı cari işlemler açığının düşürüleceği gibi sonuçlar uyandıracağı bekleniyor.

Sizce Kıdem Tazminatı Kalkmalı mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. İşçiler örgütlenemiyor. Halbuki işçi ayağa kalkarsa bu ülkede kiyamet kopar. Sabrimizi tasirmayin. Kendileri 2 senede emekli olacak. Şunu unutmasinlar işçinin hakkını yiyemezler. Boğazlarında kalır…

  2. KALKMAMALIDIR KIDEM TAZMİNATI GARİBAN İŞCİLERİN İŞTEN AYRILDIĞI ZAMAN ALACAĞI ÇOLUK ÇOCUĞUN NAFAKASIDI İŞ BULANA KADAR ONUNLA GEÇİNİYOR BEN KENDİMİDE SÖYLEYEYİM BENİM BOÇLARIM VAR TÜM UMUDUM O YOKSA İCRALIK OLURUM NE OLUR O ZAMAN DEVLETMİ BENİ KURTARIR
    AYIPTIR OY VERDİK DİYE GARİBANIN HAKINIDA YE DEMEDİK
    YİNEDE OY VERECEM AMA BÖYLE FAKİR FUKARANIN HAKINI ALI KOYARLARSA BİRAZ ZOR

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.