Karagöz ve Hacivat Hayatı

Karagöz ve Hacivat Hayatı Kısaca, Hacivat ve Karagöz’ün Hayatı Hakkında Bilgi özet

Karagöz ve hacivat gerçekten varlığı bilinmeyen iki efsane karakteridir hayatları hakkindaki bilgiler de efsanerde ki bilgilerden öteye geçmemektedir. Efsaneye göre:

Karagöz ve hacivat Bursa da ulucami inşaatında çalışan iki işçidir. Inşaat sırasında ki gülünç davranışları sebebiyle inşaatı geciktirme gerekçesiyle idam ettirilirler.

hacivat karagöz

Karagöz ve hacivat oyunları diyaloglarla geçen, bir perdenin arkasında oynatılan bir gölge oyunudur. Oyunu oynatan kişiye kurgusal, hayalbaz adı verilir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar olarak isimlendirilir. Oyun oynatılırken karakterlerin kafaları hareket ettirilerek mimikler yaptırılır.
Bu iki karakter hakkında elimizde olan bilgiler şehir efsanelerine dayanmaktadır. Halkbilimcilere göre Karagözün bazı oyunlar sırasında çingene olduğunu söylemesi, Bulgar gaydası çalması ve Evliye Çelebiyi biliyor olması sebebiyle Bizans İmparatoru Konstantin’in seyisi olabileceği ihtimali bulunuyor.

Başka bir efsaneye göre Haci İvaz ağa yani halk diliyle Hacivat ve Trakyalı demirci Karagöz, Bursalı iki inşaat işçisidir ve ulucaminin yapımında kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilere de engel olmuşlardır. Osmanlı beyinin caminin bitmediği takdirde mimarı öldüreceğini bilen mimar inşaatın yavaşlığından sorumlu tuttuğu iki işçiyi idam ettirmiştir. Dostlarından Şeyh Küşteri ölümlerine çok üzülüp kuklalarını yapıp perde arkasından oynatmaya başlayarak bu ortaoyununu başlatmıştır.

Karagöz ve Hacivat’ın Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

90 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.