Karadeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda Karadeniz bölgesinde yetişen bitkiler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri de Karadeniz Bölgesi olarak bilinmektedir. Karadeniz Bölgesi, ülkemizin kuzeyinde bulunmaktadır. Ülkemizde ormanların en yaygın olduğu bölgedir. Ormanlar yağışların etkisiyle meydana gelmiştir. Karadeniz Bölgesi’nde endemik türler de bulunmaktadır.

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin bitki örtüsü bakımından en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Karadeniz Bölgesi’nde her mevsim yağış yaşandığı için bitki örtüsü zengindir. Bununla beraber her bitkinin yetiştirilmesi de bazı bölgelerde mümkün olmaktadır. Verimli ovalar üzerinde geniş tarım yapılmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bitkiler şu şekildedir:

*Çay

*Fındık

*Kivi

*Tütün

*Mısır

*Elma

*Şeker pancarı

*Zeytin

*Soya fasulyesi

*Kenevir

*Turunçgil

*Domates

*Patlıcan

2 yorum

  1. elinize sağlık, Karadeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Karadeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Ağrı birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.