Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

Aşağıda kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Yazının icat edilmesiyle birlikte yazı yazmak için araç ve gereçlere de ihtiyaç duyulmuştur. İnsanlar yazıyı simgesel olarak ortaya koyarken zamana her harfin bir sesin karşılığı olarak yazılması sağlanmıştır. Bu da alfabenin sistematik olarak ortaya çıkmasını be kullanılmasını sağlamıştır.

Yazının ilk bulunduğu yıllarda yazı gereçleri olarak taşlar, tabletler, hayvan derileri ve yassı hayvan kemikleri kullanılmıştır. Zamanla parşömen kullanılmaya başlanmıştır. Kağıdın icat edilmesi, yazının bulunmasından çok sonradır. Yüzlerce yıl geçtikten sonra Çin coğrafyasında bulunan kağıt, gereç olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kağıt, selülozik olarak yoğrulup hamur haline getirilmesi ve rulo olarak kağıdın ebadına getirilmesi neticesinde kağıdın üretilmesi Çin’de gerçekleşmiştir. Chai Lun tarafından icat edilen kağıt, M.S. 110 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kağıt üretimi, selülozik olarak gerçekleşmektedir. Bu da kağıdın belli ağaçların kesilmesi sonucunda meydana gelmesine neden olmaktadır. Kağıt için yüksek sıcaklıklarda hamur haline getirilip yoğrulan selüloz rulo haline getirilip belli ebatlarda kesilerek kağıt formatında kullanılmaktadır.

Kağıdın icat edilmesi ve kullanılmaya başlanması yazılı iletişim alanında bir devrim olmuştur. Bilginin taşınması, saklanması, öğretilmesi oldukça kolaylaşmıştır. Bilgiye ulaşmak çok kolay olmuş ve kütüphaneler kurulmaya başlanmıştır. Günümüzde farklı kalitelerde çok fazla kağıt türü bulunmaktadır.

Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.