Kağıt Nasıl Üretilir?

Aşağıda kağıt nasıl üretilir kısaca olarak ele alacağız.

Yazının icadı ile yazı araç ve gereçlerinin icadı da gündeme gelmiştir. Taştan tabletlere yazılan yazılar, ağaç kovukları, hayvan derileri üzerine yazılarak gereçlerin gelişmesi söz konusu olmuştur. Ayrıca uygun bulunan bitkilerin yaprak haline getirilmiş gövdeleri de yazı gereçlerinin çeşitli olarak kullanılmasını sağlamıştır.

Kağıt üzerinde ise çeşitli çalışmalar yapılmıştır. M.S. 109 yıllarında Tai-Hun tarafından bulunduğu rivayet edilen kağıt da çeşitli aşamalardan geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Kağıt selülozik bir malzeme olarak üretilmektedir. Günümüzde endüstriyel olarak üretilmesine devam edilen kağıdın ağaçların selülozik yapısından elde edildiği bilinmektedir.

Kağıtlar için, ağaçlar özel olarak yetiştirilmektedir. Uygun ağaçlar kesilmekte ve lime lime edilerek bir un gibi suyla tepkime oluşturacak seviyeye getirilmektedir. Suyla karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra yoğrulmaktadır. Daha sonra baskılanıp incecik hale getirilmekte ve soğutulmaktadır. Böylece rulo şeklinde üretilmekte ve en son aşamada ilaçlanarak kağıt halini almaktadır.

Kağıt üretiminde ham madde olarak ağaçlardan elde edilen selüloz kullanılmaktadır. Selüloz her nevi bitkiden elde edilebildiği için bazı kağıt kalitelerinin farklılaşması söz konusu olmaktadır. Bu da hamur kalitesini belirlemektedir. Bu nedenle bazı kitap baskılarında hamur kalitesine yer verilmektedir. Kağıt elde edilmesi çok kolay bir üründür. Bu nedenle günümüzde gelişen matbaa teknolojileri kağıt üretiminin en üst seviyede gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Kağıt Nasıl Üretilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.