Izdırap Çekmek Nedir

Günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar, hissettiğimiz duygu ve düşünceler esnasında bir çok atasözleri ve deyimleri sık sık kullanırız ve böylece hissettiklerimizi, duygu ve düşüncelerimi daha net ve anlaşılır bir şekilde karşımızdaki insanlara ifade edebiliriz.

Izdırap çekmek deyiminin iki anlamı vardır. İlk anlamı; hasta olan bir kişinin canının yanması, ağrısının olması ve bu şiddetli acı ve ağrıların nedeniyle hiç bir yerde duramaması halinde “Izdırap çekmek” deyimi kullanılmaktadır.

Izdırap çekmek deyiminin ikinci bir anlamı ise; insanlar hayatlarında bir çok olayla karşı karşıya gelir ve hiç bir insanın hayatında her şey olumu ve dört dörtlük gitmez şüphesiz ki insanlar hayatlarında illa kötü bir şeyler yaşarlar ve psikolojik olarak kendilerini kötü hissederler. Bazen de kendilerini suçlayıp vicdanları ile hesaplaşmaya başlarlar ve eğer hataları var ise kendilerini ve vicdanlarını çok huzursuz hissederler çünkü şüphesiz ki; vicdanlar aslında insanların iç mahkemesidir. Böyle durumlarda olan insanlar içinde manevi anlamda “Izdırap çekmek” deyimi sıkça kullanılmaktadır.

Izdırap Çekmek Anlamı Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.