İyonik Bağ Nedir ve Özellikleri

İyonik bağ nedir nasıl oluşur, iyonik bağ ne demektir, iyonik bağ nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımız hazırladık.

Bir kimyasal bağ türüdür. İyonik bağ, + yüklü iyon ile – yüklü elektron arasında meydana gelen alışveriş sonucunda meydana gelen bir bağdır. Mesela; Klor (17) atomunun kararlı hale gelmesi için 1 elektron alması gerekmektedir. Aynı şekilde Sodyum (11) atomunun da kararlı bir atom olabilmesi için 1 atom vermesi şarttır.

Klor atomu Sodrum atomunun 1 elektronunu alır ve – yük ile yüklenir. Böylece klor anyonu meydana gelir. Sodyum atomu da elektron verdiğinden dolayı + yük ile yüklenir ve sodrum katyonu meydana gelir. Meydana gelen anyon ve katyon birbirleri ile zıt yüklere sahiptirler bu nedenden dolayı de birbirlerini çekerler. İşte bu iki atomun arasında meydana gelen bu çekim kuvveti iyonik bağ olarak adlandırılır ve bu bağın sonucunda ortaya tuz çıkar.

İyonik bağ ile meydana gelen atomlar bünyelerinde molekül bulundurmaz aksine bu atomlar iyonlardan meydana gelir. Ayrıca iyonik bağ sadece sodyum iyonu ile klor iyonu arasında meydana gelmemektedir. Her iyon parçacığı zıt yüklü iyonlar tarafında çevrelenir ve böylece yığınlar meydana gelir.

İyonik Bağ Nedir ve Özellikleri, İyonik Bağ Nedir Nasıl Oluşur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.