İstanbul’un Tarihimizdeki Yeri Ve Önemi Nedir?

Aşağıda İstanbul’un tarihimizdeki yeri ve önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul, tarihin en önemli şehirlerinden biridir. Türkiye coğrafyası üzerinde Asya ve Avrupa topraklarını birleştiren bir yerde bulunmaktadır. İstanbul, binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. İstanbul coğrafyasında çeşitli sebeplerle yapılan kazılar sonucunda şehrin tarihinin milattan önceki yıllara kadar gittiği ve yaklaşık dört bin yıllık bir tarihi olduğu ortaya çıkmıştır.

Uzun yıllar Bizans İmparatorluğu’nun Doğu Roma başkenti olarak tarihin dönüm noktalarına şahit olan İstanbul, Osmanlı Devleti döneminde Fatih sultan Mehmed (II. Mehmet) devrinde fethedilerek İslam toprakları arasına katılmıştır. Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olarak nüfus bakımından en kalabalık dünya şehirleri arasında yer almaktadır.

İstanbul, eğitimden sağlığa, iletişimden ulaşıma, iş imkanlarından hizmet alanlarına kadar birçok bakımdan sürekli gelişen klasik ve modern mimarinin iç içe olduğu ve en modern şehirlerden biri olarak dünya turizmi açısından da oldukça önemli bir merkez halini almıştır.

İstanbul coğrafyası, tarihi ve beşeri imkanları bakımından insanların en çok yaşamayı tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. İstanbul en çok tarihi ile öne çıkmaktadır. Şehirde binlerce yıllık mimari eserler hala varlığını korumaktadır.

İstanbul’un bu özellikleri dünya siyasetinde de önemli bir yere sahiptir. Birçok ülkenin tarihine ve siyasetine yön veren bir şehir olması İstanbul’un en büyük özelliklerinden biridir.

İstanbul’un Tarihimizdeki Yeri Ve Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.