İpek ve Baharat Yolları Hakkında Bilgi

İpek ve baharat yolları hakkında kısa bilgi, ipek ve baharat yolları hakkında bilgi vereceğiz sizlere.

İpek Yolu: İpek yolu Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz’den geçer ve Avrupa’ya kadar devam eder. İpek yolu tarihe damgasını vurmuş, ünlü bir ticaret yoludur. Milattan önce yüzyıllar boyunca bu ticaret yolu önce Mısırlılar, sonra Romalılar Çinlilerden ipek satın alırlardı. İnsanlar ipek yoluna kervanlarla ulaşırlardı.

Coğrafi keşiflerden sonra ipek yolunun önemi kaybedilmiştir. Ancak Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra ipek yolu tekrar bir canlanmaya başlamıştır.

Baharat Yolu:  Eski tarihi dönemlerde Uzakdoğu ile Batı’yı birbirine bağlayan ticaret yollarından biriydi. Doğu ülkeleri, binlerce yıl önce baharat kullanıyordu. Orta Çağ döneminde ise baharat, soyluların sofrasına getirilen önemli bir ürün haline gelmiştir.

Doğu’dan Avrupa”ya baharat iki yol ile gelirdi. Ya baharat Orta Asya’dan geçen İpek yolu ile getirilirdi ya da Hindistan ve Seylan’dan Akabe Körfezi’ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezine ulaşan deniz yolu ulaşımı idi.

İpek ve Baharat Yolları Hakkında Kısaca Bilgi Vermeye Çalıştık Umarız Faydalı Olmuştur. Bu Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

31 yorum

  1. yalnız baharat yolunu biraz yanlış anlatmışsınoız bize öğretilen, insanlar buzdolabı olmadığı için baharat ile harmanlayıp saklamak içinmiş yani bayatlamasın diye.

  2. Benim ödevimde yardım ettiğiniz için çok sağol’un ben çok mutlu oldum inşallah da ödevim doğru çıkar ben bu siteye çok teşekkür etmek istiyorum ama yarın da bu ödevi okuduğumda doğru çıkarsa çok sevineceğim siz doğrusunu bilirsiniz sizi çok seviyorum…

  3. Benim ödevimde yardım ettiğiniz için çok sağol’un ben çok mutlu oldum inşallah da ödevim doğru çıkar ben bu siteye çok teşekkür etmek istiyorum ama yarın da bu ödevi okuduğumda doğru çıkarsa çok sevineceğim siz doğrusunu bilirsiniz sizi çok seviyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.