İnsanlığa Hizmet Veren Bilim Adamları Hangi Konularda Hizmet Etmiştir

Bu yazımızda insanlığa hizmet veren bilim adamları hangi konularda hizmet etmiştir kısaca açıklayacağız.

Astronomi ve matematik bilimi;  Osmanlılar, kuruluş döneminde astronomi ve matematik alanında geniş araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, hem Osmanlı Devletinde yaşayan hemde diğer devletlerdeki bilim adamlarını İstanbul’a  getirtmiştir. Bu sayede Osmanlı Devletinde bilim geliştirilmiştir.  En önlemli matematikçiler ve astronomistlerin başında Ali Kuşçu , Mirim Çelebi , Matrakçı Nasüh gibi isimler gelir.

Tıp bilimi; Osmanlı Devletinde tıp bilimi üzerine yapılan araştırmaların temeli İslam dünyasındaki tıp çalışmalarına dayanır. Tıp bilimi üzerine çalışmalar yapan isimlerin başında; Hippokrat , Calinus , Razi , İbn Sina ve İbn Baytargibi isimler sayılır.

Coğrafya bilimi; Osmanlı Devletin geniş topraklara sahip olması, topraklarının üç kıtaya ulaşması coğrafya bilimine önem verilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Gelişen coğrafya bilimi kara ve deniz coğrafyasına da katk ısağlamıştır.  Coğrafya biliminin gelişmesi haritacılık alanına da büyük katkılar sağlamıştır. Coğrafya bilimine katkı sağlayan en önemli isimler Matrakçı Nasüh ve Piri Reis’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.