İnsan Sağlığına Zararlı Maddeler Nelerdir

Bu yazımızda insan sağlığına zararlı maddelerin neler olduğu üzerine konuşacağız.

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve bağımlılık yaratan pek çok madde türü bulunmaktadır. Bağımlılık yapan maddeler arasında sigara, alkol, uyuşturucu sayılabilir.

Alkol; alkol en fazla beyni tahrip eder. Alkol; kişinin mantıklı düşünmesine, karar verme ve hareket etme yetisine engel olur. Alkol kullanan kişiler yanlışlıkla ciddi kazalara, yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet verir. Alkol hafızayı zayıflatır. Alkol beyin hücrelerini öldürür. Erken yaşlanma ve bunamaya neden olur.

Alkol kullanan kişiler uyku bozukluklarıyla uğraşır. Ayrıca görme sinirlerinde yıpranmaya neden olur. Buda zaman içerisinde körlüğe sebep olur.

Sigara; Beyin tümörlerinin ve beyin kanamalarının ana sebebi sigara kullanımıdır. Sigara içen kişilerin akciğer kanserlerine ve gırtlak kanserlerine yakalanma riski %99’dur. Sigara; beyin ve kalbi yıpratır. Sigara kullanan hamile bayanların çocuklarının engelli doğma riski vardır. Sigara; kısırlık yapabilir. Erken doğum ve düşüklere neden olabilir. Sigara; damar tıkanıklığına ve ani ölümlere yol açabilir

Uyuşturucu; Dolaşımda yavaşlamaya, kalp vurum sayısı ve solunum sayısında azalmaya, kan basıncında düşmeye, öksürük reflekslerinde duyarsızlığa, göz bebeklerinde daralmaya, görme keskinliğinin kaybolmasına, derideki yüzeysel damarlarda genişlemeye, mide bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya, ağızda kuruluğa, hareketlerde ağırlığa, halsizliğe ve yorgunluğa sebebiyet verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.