İngiliz Dersi İran Okullarında Okutulmayacak

Son günlerde İran Hükümetinden halkın tepkisini çeken çarpıcı bir karar çıktı. İran’da ilköğretim düzeyinde eğitim veren devlet ve özel okullarında artık İngilizce dersi okutulmayacak. İngiliz kültürünün çocuk yaşta aşılanmaması için verilen bir tür mücadele olduğu açıklandı.

İran eğitim düzeni; ilköğretim, lise ve üniversite şeklinde ilerlemekte. İran’da ilköğretim seviyesinde İngilizce dersi artık okutulmayacak. İran’da eğitim veren özel ve devlet okullarında İngilizce eğitimi artık olmayacak. Yalnız çocuklarının İngilizce öğrenmelerini isteyen ebeveynlerin özel olarak ders aldırabilmeleri konusu netlik kazanmış değil. İngilizce dersinin verilmemesi konusunda çıkan kararın gerekçesi ülke yöneticilerinin, hükümet sözcülerinin ve eğitimcilerinin İngilizce dili ve İngiliz edebiyatının kültür yozlaşmasına neden olduğunu  savunmalarıdır.

İran Yüksek Eğitim Konseyi Başkanı Mehdi Navid Ethem, “Devlet okullarında veya özel ilk öğretim okullarında İngilizce dersinin verilmesinin yasalara ters olduğu” konusunu kamuoyuyla paylaştı. Ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney bu uygulama İngilizce eğitime karşı çıktığımız anlamına gelmesin ancak küçük yaşlarda öğrencilerimizin farklı bir kültürün etkisinde kalmasını engellemek için hayata geçirildi. Özellikle İngilizce dilinin ana okullara kadar inmesini istemiyoruz” dedi. İran’da geçtiğimiz günlerde  bir çok vatandaşın rejim karşıtı gösterilerde hayatını kaybetmesi ile bu uygulamanın bir ilgisi olmadığını da sözlerini bitirmeden ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.