İlk Telgraf Hakkında Bilgi

Günlük hayatımızda kullandığımız bir çok haberleşme aracı vardır. Bu araçlar geçmişten günümüze kadar bilim ve teknolojinin gelişmesiyle de gelişme göstermiştir. Şimdi sizlere ilk telgraf ne zaman icat edildi konusunda bilgiler vereceğiz.

İki nokta arasında işaretler yardımıyla yazılı olan haberlerin ya da mesajların birbirlerine iletilmesini sağlayan telekomünikasyon düzenine telgraf adı verilmektedir.

Bu cihaz, çieşitli kodlardan faydalanılarak farklı noktalar arasında elektrik sinyalleri vasıtasıyla bilgi alışverişi yapılmasını sağlar.

Modern anlamda ilk telgraf çalışmalarına 1792 senesinde Fransa’da Claude Chappe tarafından başlanmıştır. Bu cihazın çalışmaları yapılırken tepeler üzerine kurulan kulelerden ağ yapılmıştır ve her kule üzerine 49 değişik konuma göre düzenlenebilen ve iki uzun kolu olan makineler konulmuştur. Bu konumların her biri ise bir harf ya da bir rakam olarak adlandırılmıştır ve bu sistem başarılı bir çalışma olmuştur.

Osmanlı Devleti zamanında ise ilk telgraf hattı; Sivastopol dolaylarındaki Baklava’dan Varna’ya; Varna’dan İstanbul’a deniz hattı şeklinde uzatılmıştır. Kısa zamanda ise tüm ülke üzerinde telgraf hattı kullanılmaya başlanmıştır. 15 sene akabinde ise 1870 yılında telgraf hatlarının uzunluğu 36.059 kilometreye ulaşmışken 1875 senesinde ise 37.643 kilometreye erişmiştir. Osmanlı Devleti o dönemde telgraf hatlarının uzunluğu ile dünya devletleri arasında beşinci sıradaydı.

Bu Yazımızda İlk Telgraf Hakkında Kısa Bilgi Verdik. Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bizlere İletin. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.