İçi İçine Sığmamak Deyiminin Anlamı

Geçmişten günümüze kadar atalarımız yaşantılarından edindikleri tecrübeleri doğrusunda bir çok atasözleri söylemişlerdir. Bunlarla birlikte günlük hayatta alışılagelmiş, kalıplaşmış bir çok söz öbekleri olan deyimler meydana gelmiştir. Bu yazımızda sizlere içi içine sığmamak nedir konusunda bilgi vereceğiz.

Kişiler yaşamları boyunca bir çok olayla karşı karşıya kalırlar ve bu olaylar karşısında bir çok duyguyu yaşarlar; üzülürler, sevinirler, acı hissederler ve daha bir ço duygu yaşarlar.

İnsanlar bazen mutlu olacağı olaylar yaşarlar ve adeta mutluluktan havaya uçarlar, duygu ve düşüncelerini anlatamazlar ve tarif edemeyecekleri kadar çok mutlu olurlar. Bu kişiler için de “içi içine sığmamak” deyimi kullanılmaktadır. Bu deyim; çok heyecanlı olmak, kendisini coşkulu hissetmek, ister istemez içindeki sevincini ve mutluluğunu çevresine yansıtmak anlamında kullanılır.

Kısacası bu deyim; çok mutlu olan kişilerin mutluluklarını istemeden de olsa çevrelerine yansıtmaları durumunda kullanılmaktadır.

ÖRNEK CÜMLE; “İstediğim pantolonu annemin aldığını görünce mutluluktan içim içime sığmadı.”

İçi İçine Sığmamak Deyiminin Anlamı Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.