İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda İç Anadolu bölgesinde yetişen bitkiler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin merkez Anadolu bölgesidir. Bölgede karasal iklim görülmektedir. Bu da bitki örtüsünün bozkır olarak şekillenmesine neden olur. Bölgede tarım faaliyetleri sulama faaliyetlerinin engeline takılmaktadır.

Bütün bunlara rağmen İç Anadolu Bölgesi’nde çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Tarım ürünleri bakımından ülkemizde çok çeşitli bitkiler bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde tarım faaliyetleri gün geçtikçe daha ileri tekniklerle yapılmaya çalışılmaktadır. Tarım ürünlerinin verimliliği de bu sayede artmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen bitkiler kısaca şu şekildedir:

*Buğday

*Arpa

*Yulaf

*Çavdar

*Şeker pancarı

*Fasulye

*Nohut 

*Mercimek

*Bakla

*Patates

*Üzüm

*Kayısı

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Çorum birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.