Hayvan Sevgisi ile İlgili Deneme

Aşağıda hayvan sevgisi ile ilgili deneme kısaca olarak ele alacağız.

Hayvanların da bir canlı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Sözlerime bu şekilde başlamamın amacı, hayvan sevgisinin bir eşya takıntısının ötesine gidememesini gördüğümdendir. Sevgi, karar verilecek bir şey değildir. İnsan iradesinin dışındadır. Bir insan şunu seveceğim diyerek sevmeye başlayamaz.

İnsan kendinden bir parça gördüğü şeylere ilgi duymaya başlar. Hayvan sevgisi de daha çok çaresizlik, yalnızlık, acıma duygu ve düşünceleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Böylece koruma iç güdüsü de harekete geçmektedir. Hayvanları korumak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak hayvan sevgisinin bir gereğidir.

Hayvanların korunması için hayvan sever vatandaşlar harekete geçmektedir. Halbuki hayvan haklarının farkında olan herkes hukuki bir mücadele başlatmak zorundadır. Hayvan haklarının farkında olmak için hayvan sever olmaya gerek yoktur, insan olmak yeterlidir.

Hayvanlar sevgiye muhtaç canlılardır. Her canlının hayatında sevgiye yer vardır. Hayvanlar ile kendilerini sevenler arasında bir bağ oluşmaktadır. Bu bağ sevgi bağı olarak güçlenerek varlığını korumaktadır. Sevgi bağının insan ve hayvan arasında oluşması hayvan haklarını koruma iradesinin insanlarda olmasından ileri gelmektedir.

Bir insanın merhamet ve sevgi duygularıyla hareket ederek bir hayvanla bağ oluşturması o hayvanın doğal denge içinde yok olmasına neden olmamalıdır. Bu nedenle hayvan alma, hayvanlara sahip çık anlamında sloganların oluşmasına neden olmuştur.

Hayvan Sevgisi ile İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.