Güneydoğu Anadolu Bölgesinde En Çok Neler Yetişir?

Aşağıda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en çok neler yetişir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler coğrafik özellikler bakımından farklılıklar içermektedir. Bu farklılıklar bitki örtüsü, iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri ve toprak özellikleri bakımından değişik özelliklere sahiptir. Ülkemizdeki en önemli bölgelerinden biri de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Akdeniz İklimi ve Karasal İklim görülmektedir. İklim özellikleri gereğince tarım faaliyetleri de yapılmaktadır. Bu faaliyetler sulama sorunları nedeniyle de aksamaktadır. Yine de bölgede önemli tarım ürünleri bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en çok yetişen tarım ürünleri şu şekildedir:

*Buğday

*Arpa

*Pamuk

*Kırmızı mercimek

*Susam

*Çeltik

*Antep fıstığı

*Üzüm

*Zeytin

*Tütün

*Sebze

*Meyve

 

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde En Çok Neler Yetişir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Bingöl birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde En Çok Neler Yetişir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Tokat birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.