Grace Hopper Kimdir

Grace Hopper Hayatı Kısaca, Grace Hopper Kimdir bugün sayfamızı süsleyen bir yaşamı Grace Hopper hakkında bilgi vereceğiz.

Grace Hopper Kimdir

Amerika’nın ilk rütbeli kadın askeri Grace Hopperin bugün doğumgünü… Grace Hopper, 9 Aralık 1906 yılında doğmuştur. İlk kadın rutbeli asker olmasının yanı sıra bir de ilk bilgisayar programcıları arasına adını yazdırmıştır.

Programa dilinde debugging adıyla tanınan programı hatalardan arındırma sisteminide ilk kullanan isim oydu. İsimini Amerikan savaş gemisi USS Hopper’a vermiştir.

grace hopper2. Dünya savaşında donanmada en önde olan Grace  Hopper ülkeye önemli katkılar sağlamıştır. Aynı zamanda savaş esnasında 1943 senesinde Vassar’da yaptığı öğretmenlik vazifesini hemen terk edip ordu donanmasına dahil olmuştur. Çünkü Grace Hopper denizcilik okulunda eğitim almış bir kimseydi.

Grace Hopper ve Aiken Mark I,II,III’ü açıklayan bir makaleyi beraber kaleme almışlardır. Grace Hopper’ın düzenli orduda çalışma hayali yaşı nedeniyle reddedilmiştir. 1949 senesine kadar ise Harvard Computation laboratuarlarında hizmet vermiştir.

Grace Hopper 1 Ocak 1992 senesinde aramızdan ayrılmıştır.

Grace Hopper

Grace Hopper Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz Aşağıdan.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.