George Henry Evans Kimdir

George Henry Evans Hayatı, George Henry Evans Kimdir

Evans, George Henry (d. 25 Mart 1805, Bromyard, Herefordshire, İngiltere – ö. 2 Şubat 1856, Granville, New Jersey, ABD), gazete yayın yönetmeni ve toplumsal reformcudur.

İşçi kökenli bir aileden geliyordu. 1820’de babası ve kardeşiyle ABD’ye göç ettikten sonra Ithaca’da (New York) bir basımcının yanına çırak olarak girdi. 1820’lerin sonun­da Working Man’s Advocate (İşçinin Sözcü­sü) adıyla kendi gazetesini çıkarmaya başla­dı. 1829’da Robert Dale Owen ve Frances Wright’la birlikte İşçilerin Partisi’nin kuru­cuları arasında yer aldı.

Gazetesinde ve daha sonra yayımladığı History of the Origin and Progress of the Working Men’s Party (1840; İşçilerin Parti­si’nin Kökeni ve Gelişimi) adlı kitabında, başta Fourier’cilik olmak üzere öteki re­form felsefelerini eleştirerek kendi reform programını ortaya koydu. İşçi fazlasını çe­kecek bir “güvenlik supabı” (yani ucuz çiftlikler) olduğu sürece ücretlerin yüksek olacağını ileri sürdü. Tarımda Jefferson’cu bireycilik geleneğine bağlı olduğundan Fou­rier’cilik gibi dışarıdan ithal edilmiş kolektivist girişimlerin Amerika’daki işçi sorunları­nı çözemeyeceğini savundu. Toprak düzeninin siyasal eylem yoluyla değiştirilebileceği inancıyla Ulusal Reform Derneği’ni kuran Evans, bu örgütün şubele­rini harekete geçirerek Batı’da parasız çift­lik dağıtımı için baskılara girişti. Grubun sloganı “Kendi çiftliğiniz için oy verin”di. Sonunda Kongre’den Çiftlik Yasası çıktı (1862).

Evans ayrıca köleliğe, borçluların hapse­dilmesine ve her türlü tekele karşı mücadele etti. Dönemindeki çoğu erkek reformcunun tersine, kadınlara eşit haklar verilmesini de savundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.