Gel Git Olayı Nedir

Doğa olaylarından olan Gel-git olayının ne olduğunu kısaca sizlerle paylaşacağız.

Gel-git olayı; Ay ve Güneşin çekim kuvvetiyle ilişkili bir şekilde büyük su kütlelerinin yükselip düşmesi şeklinde meydana gelen olaydır. Bu gel- git olayına medcezir adı verilir. Cisimler birbirine kütleleriyle doğru, uzaklıklarıyla ters orantılı bir bir biçimde çekim kuvveti uygular.

Gelgit olayı açık denizlerde ve okyanusun kuzey kısımlarda daha çok yaşanır. Ay, Güneş ve Dünya aynı seviyeye geldiklerinde gelgit olayı daha kuvvetli yaşanır. Bu dönemde meydana gelen gelgit olayının adı “Büyük gelgit” tir. Ayın ilk dördün ve son dördün aşamasında görülen gelgit olayına ise küçük gelgit denir.

Bir bölgede yaşanan gelgit olayı yer kürenin günlük hareketine bağlı olarak 6 saat 12 dakikada sürer ve 2 kez yaşanır.Her gün bir önceki günden 48 dakika sonra görülmektedir.

Gelgit olayı kısaca bir gök cisminin başka bir gök cismine uyguladığı kütle çekimine denmektedir. Gelgit olayı sırasında deniz seviyesinde alçalma ve yükselmeler yaşanır. Gelgit olayı ilk defa 1687 yılında Newton’ın Principia ismini verdiği eserinde anlatılmıştır. Günümüzde ise gelgit olayı bilgisayarlar sayesinde ölçülür.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.