Fotosentez Nedir

Yeşil bitkilerin solunum,boşaltım ve çoğalma gibi işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için bir çok şeye ihtiyacı vardır. Bu yazımızda sizlere fotosentez nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bünyesinde klorofil barındıran bitkiler ışık enerjisinden faydalanır ve besin üretir bu olaya da fotosentez adı verilir. Doğadaki canlılar besin üretme açısından; kendi yapabilenler (ototrof), kendi besinin dışarıdan alanlar (heterotroflar) olmak üzere ikiye ayrılır.

Ototrof bitkiler, besin üretebilmek için kimyasal bir enerjiye duyarlar bu enerjiyi üretebilmek için de bir sistem olmalıdır. Dolayısıyla da güneş enerjisi bu bitkiler için önemli bir doğal unsurdur. .Bu işlemin gerçekleşmesi için ise enerji kaynağının soğurulması gerekmektedir. Bu durum tıpkı bitkilerin enerjiyi soğurup dönüştürmesi olayının radyoların çalışmasına benzetilmektedir. Çünkü bir istasyona ayarlı olan radyo alıcısı belirlenmiş bir dalga uzunluğunu seçer ve alır.

Fotosentez konusunda araştırma yapıp geniş çaplı bilgilere sahip olmak oldukça zordur. Günümüze kadar yapılan araştırmalar sonucunda tam anlamıyla açıklayıcı bilgiler ortaya konamamıştır.

Fotosentez Nedir Nasıl Oluşur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.