Fosil Nedir Kısaca

Aşağıda fosil nedir kısaca olarak ele alacağız.

Bugünkü yer bilimsel çağın gerisindeki yer bilimsel çağlarda yaşamış bitki ve hayvanların ve diğer canlıların toprak altında kalarak taşlaşmış kalıntılarına verilen isim olarak fosil kelimesi kullanılmaktadır. Fosiller, geçmişte yaşayan canlıların genetik özellikleri hakkında da bilgi vermektedir.

Fosiller, arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunmakta ve koruma altına alınmaktadır. Fosillerin genetik özelliklerinden yararlanılarak biyolojik çalışmalar da yapılmaktadır. Fosiller, biyolojik çalışmaların yapılmasında kaynak da oluşturmaktadır. Fosiller, uzun yıllar sonucunda oluşmaktadır. Fosiller zamanla doğal kaynaklara da dönüşebilirler. Doğal kaynaklar, fosil yakıtlar olarak da kullanılmaktadır. Fosil yakıtlar, doğalgaz, kömür, petrol şeklinde çıkarılmakta ve işlenmektedir. Fosil yakıtların kullanılmasının ardından çevre kirlenmektedir.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Fosil Nedir Kısaca ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Çankırı birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.