Facebook’ta İsminin – Adının Başına TC Yazmak Anlamı

Siz de Eğer Facebook’ta az buçuk zaman geçiren biriyseniz mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Arkadaş listenizde yer alan ya da almayan birçok kişi isminin başına TC yazmış durumda. Peki Facebook isminin başına TC yazma eylemi neden yapılıyor..  Yaptığımız araştırma neticesinde şu sonuca vardık.

facebooktc

Facebook’ta Adının Başına TC yazanlar Ne Diye Yazdıklarını Biliyorlar mı ?

Yazmalarını da çeşitli sebeplere bağlıyorlar.  Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde medyada haber yer almştı. O haberde Türkiye’deki kurumların başındaki T.C ibaresinin kaldırılacağı yazıyordu. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, kendine bağlı olarak faaliyette bulunan sağlık kurumlarının tabelalarında değişikliğe giderek, tabelalarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresinin kaldırılmasına karar vermişti. Bazı kişiler bu durumun bütüm kurumlar için yapılacağı endişesi içine girdiler. İnsanlar bütün kurumlardan T.C ibaresinin kaldırılacağını düşünmeye başladılar. İşte TC yazmalarına gerekçe olarak bu haber gösteriliyor.

Facebook’ta İsminin Başına TC Yazmanın Sebepleri Belli – Peki Kim Organize Ediyor ?

Öncelikle, adının başına TC yazanların birçoğunun arkadaşlarında görerek bu davranışı sergilediklerini hatırlatalım. Çünkü emin olun ki, bir kısmı ne diye TC yazdığının farkında değil. Gel gelelim bilinçli olarak TC yazan gruba… Tahminlere göre meşhur bir sözlük grubu topluluğunun kendi aralarında aldıkları kararla toplu olarak bu şekilde bir eyleme giriştikleri ve bu kişilerden görenlerin de aynı şekilde TC yazmalarıyla olay büyümüştür.

Facebookta, klavye ile bu duruma tepki göstermek isteyen onca Facebook kullanıcısı da arkadaşlarından görerek, bu eyleme destek vermeye girişiyor. TC yazma çılgınlığı nereye kadar gidecek çok merak ediyoruz. Bir gerçek var ki bu işe en çok Facebook kızacak :)

Siz de Facebook’ta İsminin Başına TC Yazanlardan mısınız ? Yorumunuzu Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

 

12 yorum

  1. Herkes hayattaki işine baksın T.C. olsa ne fark eder olmasa. Sonuçta sana karışan mı var? Bırakın siyaset yapmayı. İşiniz yok mu uyuyun belgesel izleyin yemek yiyin. Merak etmeyin ülke elden gitmiyor.

  2. Bu sekilde pkk aziyla konusuyonuz pkk lar bize askerde tc diye hitap ederdi baz3nde bunu sifre olarak kullanirdi telsizde … ve izmirde sanirim tam hatirlamiyom fecbokda bir askere sahte hesap acarak onu tc osman olarak kodlayarak yazistiklari ve osman askeri boyle sehit ettiklerini biliyom..
    .bu tvlerde ve gazetelerde nede google cikmaz

  3. TC yazanların bir çoğu bilmeden görerek yazıyormuş.Böyle bir komiklik olabir mi acaba?Sen milleti aptal mı sandın?Bu değişikliğin altında yatan sinsiliklerin halk farkında artık!Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir ve öyle kalacak!!!

  4. Hadi biz ismimizin başına yazdık bir kere bilip bilmeden. Ama olayı küçültmek isteyip haberi yapan arkadaş 20 sefer TC yazmış haberin içinde. Bir de gülmüş :)

  5. tamamda anlamadığım, bir tabelada TC yazısımı çok gelmiş gözlerine böyle bir değişikliğe ne gerek var. şimdi sağlık bakanlığı, daha sonra farklı yerlerde. kimsenin gücü yetmez TC yazısını kaldırmaya.

  6. Bu nasıl bir yazıdır ya ? Yazan şahsiyetin ciddiyetsizliği ne kadar saçma. Tarafsızlık yapmaya çalışırken TC yazan vatandaşlara saçma sapan işler yapıyorsunuz klavye askerleri demeye getirmiş. Kınıyorum… Üstelik hangi araştırmaya göre “Çoğu” genellemesini yapabiliyor bize ispatlasın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.