Fabl Örnekleri Kısa

Aşağıda fabl örnekleri kısa kısaca olarak ele alacağız.

Fabl, hayvanlara ya da cansız varlıklara insanlara ait özelliklerin kazandırılması ile yazılan ve olay örgüsü olan anlatmaya bağlı olan türlerdir.

Fabl örnekleri kısaca olarak şu şekildedir:

*Tavşan hızlı adımlarla yuvasına giderken çalıların arkasında saklanan tazıyı göremedi. Tazı kıs kıs gülmeye başladı. Gülerken otların tozu burnuna kaçtı ve aksırdı. Tavşan durumu fark etti. Evin kapısına dayandı, açın diye bağırmaya başladı. Çok korkmuştu. Evde kimse yoktu. Tazı arkasından yaklaşamaya başlamıştı. Oysa ki tavşanın annesi mutfakta yemek yaptığı için kapıyı duymamıştı. Tazı tam yaklaşmışken kapı açıldı, tavşan kendini içeri zor attı. Annesi kapıyı kapattı ve tehlike atlatılmış oldu.

*Karga, dallarda geziyordu. Daldan dala atlıyordu. Daldan dala uçarken bağırmaya devam ediyordu. Ağaçların dibinden geçen sincap sesinin çok kötü olduğunu söyledi. Karga buna çok alındı. Sesi soluğu kesildi. Ağaçtan uçarak yene indi. Sincabın yanına geldi. Çok açık sözlüsün ama kırıcı oluyorsun dedi. Sincap ben böyleyim dedi. Karga bir arkadaşını kırmadan konuşmayı öğrenmelisin ve uçarak uzaklaştı.

*Aslan ormandaki hayvanların kralı olarak bir toplantı yapıyordu. Herkesin görevini söylüyor ve işlerin yoluna girmesini sağlıyordu. Vaktin çok geç olduğunu anladı. Birden hareketlendi. Emrindekiler ne olduğunu sordu. Aslan dedi ki vakit çok geç oldu eve gitmem lazım. Neden diye soran diğer hayvanlara, evdeki de aslandır dedi.

Fabl Örnekleri Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.