Eş Durumu Tayinlerinde Yeni Gelişme

MEB’de yılan hikâyesine dönen eş durumu tayin şartlarında yeni bir değişikliğe gidilmiş durumda. Yapılan yeni değişikliğe göre memurlar, eğer son iki sene içerisinde 360 gün sigortalı olarak prim ödemişse özel sektörde çalışan ya da kendi iş yeri olan eşinin yanına tayin isteyebilecek.

Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar göre Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik doğrultusunda memurların önünde büyük bir engel olan sigortalılık şartlarında kolaylık sağlanmasına karar verildi. Aile birliğinin bozulmaması gerekçe gösterilerek alınan karar göre daha önceden eş durumu atamaları için üç yıl sigortalılık şartını getiren MEB bu kararından geri adım attı. Bu durum öğretmenler tarafından büyük bir isyanla karşılaşınca MEB de kararından vazgeçerek sigortalı olan süresini yeniden bir yıla indirdi.

Bu durumda yapılan değişikliğe göre daha önceden 1095 gün sigortalılık isteyen karar değiştirilerek yeniden son iki yıl içerisinde 360 gün sigortalılık aranması şeklinde değiştirildi. Bu sayede memurlar eskiden olduğu gibi eşinin özel sektörde ve kendi iş yerinde bir yıldır çalışıyor olması halinde yeniden eş durumu özründen faydalanabilecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.