Erozyon ile Heyelan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıda erozyon ile heyelan arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Doğal afetler, doğanın bir gereği olarak meydana gelmektedir. Doğal afetleri engellemek mümkün değildir. Ancak alınan tedbirlerle zararlarının azaltılması mümkün olmaktadır.  Doğal afetler daha çok, coğrafya özellikleri gereğince meydana gelmektedir.

Erozyon ve heyelan gibi afetler de doğal afetlerdir. Erozyon toprak kaymasıdır. Heyelan ise toprağın kütle şeklinde yer değiştirmesidir. Bu nedenle iki afet arasında belli farklar bulunmaktadır. Erozyon ve heyelan doğal afetlerin en zararlıları arasında bulunmaktadır.

Toprağın özelliklerinin kaybolması, bitki örtüsünü doğrudan zarar görmesine neden olur. Toprağın özelliklerini kaybetmesi demek canlılık faaliyetlerinin de sona ermesi demektir. Canlılık faaliyetlerinin sona ermesi demek başta insan hayatının olumsuz etkilenmesi, doğal çevre denge ve döngülerinin etkisiz hale gelmesi demektir.

Erozyon ve heyelan olan bölgelerde bitki örtüsü yok olur. Tarıma elverişsiz alanlar meydana gelir. Tarım da zarar görür. Bu da ekonominin zarar görmesi anlamına gelmektedir.

Heyelan ile erozyon arasındaki farklar şu şekildedir:

*Erozyon toprak yüzeyinde meydana gelir.

*Heyelan toprağın kütle halinde yer değiştirmesidir.

*Erozyon daha dar bölgelerde gerçekleşir.

*Heyelan ise daha geniş bölgelerde gerçekleşir.

*Erozyon toprağın üst kısmının özelliğini kaybetmesidir.

*Heyelan ise toprağın tamamen kullanım dışı kalması anlamına gelmektedir.

*Erozyon ağaçlandırma ile önlenebilir.

*Heyelanın önlenmesi mümkün değildir.

Erozyon ile Heyelan Arasındaki Farklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Erozyon ile Heyelan Arasındaki Farklar Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.