Emily Greene Balch

Ekonomi ve Siyasal bilimlere ilgi duyanların ilgileneceği bir kişi Emily Greene Balch kimdir, Emily Greene Balch hayatı hakkında bilgi vereceğiz.

Emily Greene Balch, (d. 8 Ocak 1867, Jamaica Plain, Boston – ö. 9 Ocak 1961, Cambridge, Massachusetts, ABD), Ameri­kalı kadın sosyolog, siyasal bilimci ve ikti­satçı; I. Dünya Savaşı sırasında barış yanlısı kadın hareketinin önderidir. John Raleigh Mott’la birlikte 1946 Nobel Barış Ödülü’nü almıştır. ABD’deki Slav göçmenlere ilişkin duyarlı ve kapsamlı incelemeleriyle de tanınır.

emily-greene-balchPennsylvania’daki Bryn Mawr College’ın ilk mezunlarından olan Balch, 1897’de Mas- sachusetts’te Wellesley College’da ders ver­meye başladı. Boston’da bir barınma yurdu kurdu. Massachusetts’in işçi-işveren ilişkile­ri (1908-09) ve göçmen sorunları (1913-14) komisyonlarında, Boston kent planlaması (1914-17) kurulunda yer aldı. Our Slavic Fellow Citizens (1910; Slav Yurttaşlarımız) adlı kitabını hazırlamak için çeşitli kentler­de Amerikalı Slavların yaşadığı semtlerde oturdu ve Slav ülkelerini yerinde tanıyıp görmek için Doğu Avrupa’ya gitti.

Ouakers tarikatı üyesi olan Balch, 1915’te Lahey’de toplanan Uluslararası Kadınlar Kongresi’ne delege olarak katıldı. Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadınlar Birliği’nin kuruluşunda yer aldı; 1919-22 ve 1934-35 arasında örgütün yazman ve say­manlığını yaptı. ABD’nin I. Dünya Savaşı’ na girmesine karşı çıktığı’ için, 1918’de Wellesley’deki görevine son verildi. Nazi Almanyası’nın ve Japonya’nın yayılmacı siyasetleri karşısında ise ABD’nin II. Dün­ya Savaşı’na girmesini destekledi. Barış üzerine yazılarının bir bölümünü Approaches to the Great Settlement (1918; Büyük Anlaşmaya Çeşitli Yaklaşımlar) adlı kitapta toplamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.