Ekzoftalmi (Egzoftalmi) Nedir

Sağlık köşemizde ekzoftalmi nedir hakkında bilgi vereceğiz.

Ekzoftalmi, egzoftalmi ya da eksoftalmi olarak da bilinir, gözyuvarının, fırlak ve patlak göz izlenimi verecek biçimde yuvasından dışarı taşmasıdır. Bazen tek, bazen iki gözde birden görüle­bilen egzoftalminin nedeni genellikle göz yuvasının (göz çukuru) içinde bulunan ve göz yuvarına destek olan yağ dokusunda aşırı sıvı birikmesidir.

Göz yuvasındaki bu doku şişmesi de çoğu kez bir tür hipertiroidizm (tiroit hormonunun aşırı salgılanması) olan Graves-Basedovv hastalığından, bazen de burun boşluğuna açılan sinüslerdeki ya da dişlerdeki iltihapların yayılmasından ileri gelir. Boyun atardamarının (şah damarı) iç dalındaki kanama ve anevrizmalar, doğuş­tan glokom (göz içi basıncının aşırı artması) ve yüksek derecede miyopluk da seyrek rastlanan egzoftalmi nedenleridir.

Gerçek egzoftalmi, basit ve kötü huylu (habis) olmak üzere ikiye ayrılabilir. Hasta­lığın her iki tipinde de genellikle üst ve alt göz kapaklarının dış yarıları ile çevre doku­lar su toplayarak şişer (ödem). Basit egzoftalmide şişen göz kapakları iyice kapanabi­lir, ama göz hareketlerinde önemli bir anormallik yoktur, hastalık konjunktivayı ya çok az tutar ya da hiç tutmaz, görme bozukluğuna ve çift görme olgusuna da rastlanmaz. Kötü huylu egzoftalmide ise gözler iyice dışarı fırlamış ve konjunktiva belirgin biçimde şişmiştir; gözler normal hareketlerini yapamaz ve hastaların çoğu çift görür. Egzoftalminin bu tipinde bütün bozukluklar ilerleyici niteliktedir; görüş ye­teneği giderek azalır ve sonunda körlük tehlikesi baş gösterir.


Ekzoftalmi Göz Patlaklığı Hastalığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.