Ehliyet Sınavında Yeniyıla Yeni Sistemle Giriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı yeniyıla ehliyet sınavında değişikliğe giderek girileceğini geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. 2018 yılında ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınavları tablet bilgisayarlar ile değerlendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu uygulama hakkında detaylı açıklama yaptı. Yeni yılın ilk günlerinde uygulama pilot olarak Ankara’da hayata geçirilecek. Ardından Türkiye genelinde yavaş yavaş direksiyon uygulama sınavlarında tablet bilgisayar kullanılacak. Tablet bilgisayar kullanımı hem hız anlamında hem de kesin sonuçlara ulaşma anlamında büyük fayda sağlayacak. Ehliyet sınavı komisyonları, direksiyon sınavı değerlendirmelerini tablet bilgisayarlar ile yapacak ve adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda anlık olarak ilgilileriyle paylaşılacak.

Ayrıca Kemal Şamlıoğlu, bu uygulama ile direksiyon sınavlarında her aday için 3 nüsha şeklinde kullanılan kağıt formların yükünü de ortadan kaldıracak. Bu sayede sürücü kurslarının kırtasiye masrafları da minimuma inecek.

E-SINAV SALONLARI DA UYGULAMAYA KONULACAK

Kemal Şamlıoğlu, yine bu sene yeniliklere kapı açan bir yıl olacağını belirterek tüm illerde “e-sınav” salonlarının uygulamaya konulacağını da paylaştı. Motorlu taşıt sürücü kursu yazılı sınavları da bilgisayar sisteminde gerçekleşecek. Bu sistem sayesinde adaylara görsel sorular sorulabilecek ve konulara hakimiyetleri ölçülecek.  Şamlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın  motorlu taşıt sürücü kursu eğitimlerin kalitesini artırmak için bir hayli özverili çalıştıklarına şahit olduklarını da belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.