Düşünmenin Hayatımızdaki Önemi İle İlgili Deyimler

İnsan hayatında düşünmek oldukça önemli bir faaliyettir. Çünkü insanlar düşünceleri sonucunda faaliyete geçerler. Bu yazımızda düşünmenin hayatımızdaki önemi ile ilgili deyimler hakkında örnekler vereceğiz. 

  • Aklına geleni işleme her ağacı taşlama: Sonunu düşünmeden aklındaki her işi yapan insanlar sonucunda büyük zararlar ile karşı karşıya kalırlar. 
  • Akılsız düşünmeden söyler, akıllı söylemeden düşünür: Bir işin sonucunun kötü olmaması için önceden düşünülmelidir ve sonra hareket edilmelidir. Aksi takdirde kötü sonuçlar meydana gelebilir. 
  • Akılsız başın cezasını ayaklar çeker: İnsanlar düşünmeden verdikleri kararın sonucunda sağa sola koşturarak yanlışı düzeltmek için uğraşabilirler. 
  • Atılan ok geri dönmez: İnsanların iyi düşünmeden yapmış olduğu işler sonucunda insanlar büyük pişmanlıklar yaşayabilirler ve başa dönemk isteyebilirler ancak başa dönme imkansızdır.

Yukarıda örnek verdiğimiz atasözlerinden de anlaşıldığı gibi düşünerek hareket etmek son derece önemlidir çünkü yapılan hiç bir şeyin, söylenen hiç bir sözün geri dönüşü ya da telafisi yoktur bu nedenle de insanlar iyi düşünerek eyleme geçmelidir. Böylece pişmanlık riski daha da düşecektir. 

Düşünmenin Hayatımızdaki Önemi İle İlgili Atasözleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.