Dünyanın Yedi Harikası 2018 ve Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda dünyanın yedi harikası 2018 ve hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Dünya üzerinde beşeri faaliyetler doğrultusunda yapılan birçok mimari eser bulunmaktadır. Bu eserler insan eli değen önemli eserler olarak tarihe geçmiştir. Dünyada bu anlamda birçok harika mimari eser bulunmaktadır. Bu eserler dünyanın harikası olarak literatüre geçmiştir ve koruma altına alınmıştır.

Dünyanın yedi harikası şu şekildedir:

*Mısır Piramitleri

Antik Mısır’ın mimari eserleri arasında bulunan Mısır Piramitleri, M.Ö. 2650’li yıllar inşa edilmiştir. Mısır firavun ve kraliçenin mezarları olarak inşa edilen piramitler günümüzde de Mısır toprakları içinde bulunmakta ve toplamda üç eserden meydana gelmektedir. Hala gizemini koruyan bazı özellikleri gün yüzüne çıkarılamamıştır.

*Babil’in Asma Bahçeleri

Bavil’de Fırat nehri yakınlarında Babil Krallığı zamanında Babil Kralı Nabukatnezar tarafından karısı için yaptırılan yedi bahçeden oluşan ve yapılış gizemini koruyan bir eser olarak harika eserler arasında yer almaktadır.

*Zeus Heykeli

Yunanistan’da Olimpos Dağı’nda bulunan Tanrıların Kralı Zeus’un heykeli meşhur heykeltraş Phidas tarafında yapılmıştır. Dünya’nın yedi harikası içinde yer almaktadır.

*Rodos Heykeli

*M.Ö. 282 yılında yapımına başlanmış ve yapımı yaklaşık olarak on iki sene sürmüştür. Heykel devasa büyüklükte olup harikalar arasında yer almaktadır.

*İskenderiye Feneri

M.Ö. 290 yılında Büyük İskender komutanları tarafından denizdeki gemilere yön vermek için inşa edilmiştir.

*Kral Mausollos’un Mezarı

Bodrum Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen bu eser kral ve ailesinin kabri olarak inşa edilmiştir.

Dünyanın Yedi Harikası 2018 ve Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Dünyanın Yedi Harikası 2018 ve Hakkında Kısa Bilgi kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.