Dünyada Hiçbir Dost İnsana Kitaptan Daha Yakın Değildir Kompozisyon

Aşağıda dünyada hiçbir dost insana kitaptan daha yakın değildir kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Kitap bir sığınaktır. Kötü düşüncelerden, ezici bakışlardan, cahil sözlerden bir kaçış ve özgürlüğe kavuşmaktır. Cahillerin baş düşmanı olan kitap insanı olgunlaştırır. Fikir ve his yalnızlığından korur. Kitap okumak farklı dünyalara açılmaktır. Başka dünyaları tanımak ve okuyarak nefes almayı öğrenmektir.

Cehaletin mağlup edilmesini ve insanın tecrübelenmesini sağlar. Bilginin gücünün farkında olunmasına neden olur. Kitap bir bakıma ilaçtır. Yalnızlığın giderilmesi, dostlukların kurulması ve bilgiyi öğrenmenin hazzının yaşanması kitap okuma alışkanlığı sayesinde elde edilmektedir.

Dünyada hiçbir dost insana kitaptan daha yakın değildir. İnsan kitabı koynunda saklar da korur. Cebine koyar, eline, alır, gözünün önünde tutar, yağmurdan çamurdan korur. Almak için emek harcar. Düştüğünde kaldırır, yüksek yere koyar, başının ucunda bulundurur, belinin üstünde taşır.

Dostluk sadakat ister. Sadakat da bağlılık demektir. Kitaba bağlılık bilgiye bağlılıktır. Bilgiye bağlılık öğrendiğini yaşamaktır. Öğrendiğini yaşamayan insanlar kitaplara dostluk değil, düşmanlık yapar. Kitap ancak verdiğinin karşılığı olduğunda bir anlam kazanır.

Kitap okumak bir alışkanlığın ötesinde hayat tarzıdır. Kitap okumak insanları kurt da yapar kuzu da yapar. Kitap okuyan insanlar adeta okuyarak nefes aldıklarını hissederler.  Bu kitaplarla kurulan bir dostluk bağıdır. Asıl dostluk okumak ve yaşamaktır.

Dünyada Hiçbir Dost İnsana Kitaptan Daha Yakın Değildir Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.