Dün Dünde Kaldı Cancağızım Bugün Yeni Şeyler Söylemek Lazım Kompozisyon

Aşağıda dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar zaman içinde bir arada yaşama kültürü geliştirerek medeniyetler kurarlar. İnsana değer veren ve sosyal hayatın ve hakların önceliğini sağlayan medeniyetlerde sürekli bir fikir yenileme ve üretme sürecinden bahsedilmektedir.

Anadolu topraklarında İslam adına çalışmalar yapan ve insanları doğruya, güzele ve adalete çağıran bir alim olarak Mevlana, dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım demiştir. Bu da sürekli olarak fikir üretmenin gerekliliği ortaya konmuştur.

Dün dünde kaldı derken, geçmişe takılıp kalmadan sürekli ileriye bakıp geleceği düşünmek ve gelecek adına bir şeyler yamak için üretici bir çalışkanlıkta olma gereğini vurgulayan bir sözdür. Geçmişte yaşanan olaylara takılıp kalmak insanı yıpratır. Kısır döngüye sokar. Bu da yeni şeyler ortaya koymayı güçleştirir.

Yeni şeyler söylemek lazım derken de söylenmişler ve tecrübe edilmişler üzerinden bir hayatın kurulamayacağı sürekli olarak bir gelişim içinde olmayı öğütleyen bir söz olarak değerlendirilmelidir. Böylece insanların hayattan zevk almaları, yardımlaşmayı bilmeleri, barış ve huzur içinde yaşamalarını sağlamayı da nasihat etmektedir.

Mevlana kendi felsefesini kısaca özetleyerek insanlara bir yol göstermiştir. Bu sayede insanların bireysel ve toplumsal olarak sürekli gelişim ve yenilik içinde olmaları ortaya konmuştur.

Dün Dünde Kaldı Cancağızım Bugün Yeni Şeyler Söylemek Lazım Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Dün Dünde Kaldı Cancağızım Bugün Yeni Şeyler Söylemek Lazım Kompozisyon kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.