Doğum Yardımıyla Emzirme Ödeneği Beraber Alınabilir

7 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile Türk vatandaşlarından canlı doğum yapanlara birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılması kararı verilmişti. Bu noktada dikkat etmek gereken doğum yardımı farklı, emzirme ödeniğinin farklı, emzirme ödeneğinin farklı olduğudur. Bu sebeple doğum yapan anneler hem doğum yardımını hem

Türk vatandaşı olan bir annenin doğum yardımı alabilmesi için pirim ödemesi ya da sigortalılık süresi şartı aranmamaktadır. Bu yardımdan hiç çalışmayan anneler de faydalanabilmektedir. Bu nokta da sadece bebeğin canlı olarak doğmuş olması şartı aranmaktadır. Bebek doğduktan sonra hayatını kaybetmiş olsa bile anne, doğum yardımından faydalanabilmektedir.

Doğum yapan bir anne işten ayrılmış olsa bile yine de emzirme ödeneği alabilmektedir. Bu durumda kadın işten ayrılmış olduğu tarihten sonra 300 gün içerisinde doğum yapmış olan kişi, doğumdan 15 ay öncesine kadar 120 gün sigorta pirimi ödemiş ise anne bu durumda emzirme ödeneği alabilmektedir. Emzirme ödeneği geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde alınabilmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.