Doğalgaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Aşağıda doğalgaz zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde en çok kullanılan yakıtlar, fosil yakıtlardır. Petrol, doğalgaz, kömür olarak fosil yakıtlar ülkemizde de az da olsa bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle doğalgaz kullanılmaktadır. Son yıllarda doğalgaz kullanımı artmıştır. Doğalgazın yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır.

Doğalgaz, fosil yakıt olduğu için atıkları doğayı kirletmektedir. Hava kirliliğine neden olan doğalgaz ham olarak ya da işlenmiş olarak da zehirli olma özelliği taşımaktadır. Doğalgaz zehirlenmeleri günümüzde sıklıkla yaşanmaktadır. Bunların birçoğu ihmallerden kaynaklanmaktadır. İhmallerin gerçekleşmesi zehirlenmelerin artmasına ve ölüm olaylarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Doğalgazın kullanımının yaygınlaşması doğalgaz zehirlenmelerini de gündeme getirmektedir. Bu nedenle doğalgaz zehirlenmelerinde bir artış yaşanmaktadır. Bu da denetim ve gözetim faaliyetlerinin daha dikkatli ve sıklıkla yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Doğalgaz kaçağına acil müdahale etmek için gezici ekipler bulunmakta ve kısa yol telefonlarıyla bu ekipler çağrılmaktadır. Böylece müdahale etmek de kolaylaşmaktadır.

Doğalgaz zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemler şu şekildedir:

*Gaz kaçak kontrollerinin yapılması gerekir.

*Denetim ve gözetimlerin yapılması gerekir.

*Tesisat sorunlarının hemen bertaraf edilmesi gerekir.

*Doğalgaz atık çıkış bacalarının temiz tutulması gerekir.

*Doğalgaz kaçağında camların açılması, havanın yerden temizlenmesi gerekir.

*Doğalgaz zehirlenmelerine karşı acil müdahale ekipmanları bulundurulmalıdır.

*Doğal zehirlenmelerine karşı acil müdahale ekiplerine haber verilmelidir.

Doğalgaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. elinize sağlık, Doğalgaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. elinize sağlık, Doğalgaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.