Din Kültürü Öğretmen Açığı

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmen açığı ile ilgili yazı, açık bulunan öğretmenlik din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yazısı.

Resim, matematik, sosyal bilgiler öğretmenlerinin bazı okullarda bulunan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeni eksiği nedeniyle buralarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi vermesi ile ilahiyat mezunlarının formasyon eğitiminin kaldırılması yüzünden öğretmenlik haklarının ellerinden alınması iddiası İlahiyat Öğrencilerinin eylem ve açıklama yapmalarına neden olmuştu. Bu eylem ve açıklamalar soru önergesinde yer buldu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması için hazırlanan soru önergesini İstanbul Milletvekili Dr. Celal Dinçer hazırladı:

Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte ilk ve ortaöğretimde Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve temel dini bilgilerinin seçmeli ders olarak müfredata girmesiyle çok fazla Din Kültürüöğretmenine ihtiyaç oldupu, İstanbul’da bazı okullarda bu dersin resim, matematik, sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından verildiği, formasyon eğitiminin kaldırılması ile İlahiyat mezunlarının öğretmenlik hakkının ellerinden alındığını iddia eden İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin eylem ve açıklamaları olmuştur.

 

Bu iddialarla ilgili olarak;

 

1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kaç adet din dersi öğretmeni açığı bulunmaktadır?

 

2. Bu açığın kaç tanesi sözleşmeli öğretmenler vasıtasıyla giderilmektedir?

 

3. Din dersi öğretmeni açığı bulunan okullarda görev yapan müdür yardımcılarının branşı nedir?

 

4. Bakanlığınıza bağlı okullarda, il ve ilçe müdürlüklerinde 2008-2013 tarihleri arasındayıllar itibariyle kaç öğretmen idari göreve atanmıştır? Bunların branşlara göre dağılımı nasıldır?

 

5. Bugün itibariyle kaç din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni okullarda ve Milli Eğitim Müdürlüklerinde idarecilik (müdür vemüdür yardımcısı) yapmaktadır?”

 

Din kültürü öğretmen açığı konusundaki düşüncelerinizi yorum bırakarak paylaşabilirsiniz, sizce din kültürü öğretmen açığının Bakan Avcı’ya sorulması nasıl yanıt bulacak görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.