DGS Sonuçları ne zaman Açıklanacak

Üniversite tercihlerinin açıklanıp kayıt sürecinin başladığı şu günlerde merak edilen bir başka konu da DGS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu olmuş durumda. DGS ile iki yıllık üniversitelerden mezun olup bunu dörde tamamlamak isteyen adaylar bir an önce DGS sonuçlarının açıklanmasını istiyor.

Üniversitelerin 2 yıllık meslek yüksek yüksekokullarından mezun olarak bunu dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen öğrencilerin öncelikle DGS’ye girmeleri gerekiyor. 26 Temmuz tarihinde yapılan Dikey geçiş Sınavı henüz açıklanmış değil. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı incelendiğinde DGS 19 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmiş ve ÖSYM bu sınavın sonuçlarını altı gün sonra yani 25 Temmuz’da açıklamıştır. Bu yıl da benzer bir uygulamanın yapılacağı tahmin edildiğinden DGS sonuçlarının ağustos ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor. Sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler tercihlerini yaparak iki yıllık eğitimlerini dört yıla tamamlamak için puanlarına göre üniversitelerin dört yıllık bölümleri için tercih yapacak. Üniversite kayıtlarının tamamlanması ile birlikte öğrenciler DGS puanları ile birlikte ek yerleştirmelerden faydalanacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.