Devlet Nedir Temel Unsurları Nelerdir

Devlet nedir kısaca, devletin temeli nedir, günümüzdeki anlamıyla devlet nedir temel unsurları nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Her ne kadar devlet konusunda bir çok tanım yapılsa da bu konuda tek ve kesin bir tanım yapmak oldukça zordur. Ancak kısa bir tanım yapacak olursak;

Belirli bir siyasi otorite tarafından belirli bir hukuk kuralları çerçevesinde yönetilen ve bir halkın yönetildiği siyasi yapıya devlet adı verilmektedir.

Hukuki anlamda bir tanım yapacak olur isek; ülke adı verilen toprak parçasında bulunan insan topluluğunun siyasi bir iktidar tarafından yönetilmesine devlet adı verilmektedir diyebiliriz.

Devletin üç temel unsuru vardır; İnsan, egemenlik, ülke.

İnsan unsuru; Aynı zamanda millet unsuru olarak da bilinmektedir. Sınırları belli olan ülke toprakları üzerinde yaşayan insanlar bütünüdür.

Egemenlik unsuru; Bu unsur aynı zamanda Siyasi iktidar unsuru olarak da bilinmektedir. Söz konusu devletin kurucu unsuru egemenlik unsurudur. Egemenlik unsuruna göre ülke toprakları üzerinde bulunan insan topluluğu bir idare etrafında örgütlenmektedir.

Ülke unsuru; Siyasi ve coğrafi olarak sınırları belli olan kara parçasını ifade etmektedir.

Devlet Nedir Temel Unsurları Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.